تپه ارسطو راوی ۴۲۰۰ سال زندگی مستمر

تپه ارسطو یکی دیگر از آثار ارزنده تاریخی ملارد به شمار می‌رود، اثری که از پیشینیان به یادگار مانده و در حال حاضر شهرستان ملارد می باشد

02 مرداد 1395 0 comment

تپه ارسطو یکی دیگر از آثار ارزنده تاریخی ملارد به شمار می‌رود، اثری که از پیشینیان به یادگار مانده و در حال حاضر شهرستان ملارد، میراث دار تپه‌ای است که راوی حکایت‌های بسیاری است، ۹ هزارسال قدمت و چهار هزار و ۲۰۰  سال زندگی مستمر و بدون وقفه در این خطه به همراه کشف آثار سفالی از عصر آهن، انبار آذوقه و اسکلت‌های انسان، همگی مؤید شکوه، عظمت و اقتدار ایرانیان در ادوار دور است.

تپه مورداشاره در کیلومتر هشت جاده صفادشت شهرستان ملارد از میراث‌های ارزشمند و قابل‌توجهی به شمار می‌رود که طبق نظر کارشناسان، فرازها و فرودهای بسیاری را از سر گذرانده است.

درگذشته پژوهشگران و علاقه‌مندان به آثار تاریخی ایران‌زمین از کشورهای کره و ژاپن در این محدوده حضور یافته‌اند اما تقویت مضاعف تعداد گردشگران، مستلزم معرفی هرچه بیشتر این اثر و البته ارتقای زیرساخت‌های رفاهی در منطقه خواهد بود.

یکی از نکات قابل‌توجه در خصوص اثر مورداشاره، سابقه صنعتی این محدوده در ادوار دور گذشته است.

کتشاف سنگ آسیاب از دیگر نکات قابل‌توجه در این حوزه به شمار می‌رود که مؤید انجام فعالیت‌های صنعتی در منطقه مذکور است.

تپه ارسطو در ۱۲شهریورماه سال ۱۳۸۰ با شماره ۳۷۹۳ به ثبت ملی رسیده است.

موارد مرتبط

  • تپه بالکین

    په بالکین یا ترکمان، یکی دیگر از آثار ارزشمند تاریخی در ملارد بوده که وسعت آن قریب به ۶۰ هزار مترمربع تخمین زده می‌شود و در ۵۰۰ متری شرق روستای مهرچین از توابع بخش مرکزی این شهرستان واقع‌شده است.

  • روستای گمرکان

    روستای گمرکان یکی از مناطق تاریخی قابل‌توجه در خطه تاریخی ملارد